Wykonujemy również naprawę i renowację starych druków, które wymagają interwencji introligatora. Jeśli zachodzi potrzeba zachowania wszelkich starych elementów książki: wyklejek, oklejek z papieru marmurkowego czy płótna, skóry z okładzin i grzbietu woluminu wykonujemy wszelkie czynności by uratować je przed degradacją.

Karty druku oczyszczamy z kurzu i substancji lepkich, a następnie poddajemy kąpielom wzmacniającym papier oraz druk, przy okazji niszcząc zgrzybiałe miejsca w papierze. Możliwe jest też wybielenie papieru i usunięcie plam , które szpecą karty książki. Dziury, przedarcia i większe ubytki łatamy specjalnie dobranym delikatnym papierem, który najbardziej jak to możliwe współgra z oryginalnym papierem cennego druku.
Skóry starej oprawy łatamy, uzupełniając pęknięcia, staramy się by po renowacji oprawa spójnością kolorystyczną nie odbiegała od oryginału.
Gdy zachodzi potrzeba współpracujemy z konserwatorem zabytków posiadającym głębokie zaplecze technologiczne, który specjalizuje się ratowaniu starodruków.
Wszelkie prace polegające na odtworzeniu bloku woluminu i jego oprawy, staramy się wykonać zgodnie z techniką, którą się posługiwano w danym dla księgi okresie.

Do oklejania bloku i wklejania wyklejek oraz innych elementów oprawy używamy klejów organicznych stosowanych w pracowniach konserwatorskich-zasada ,,ratuj tak, by przyszłe pokolenia mogły druk rozebrać” obowiązuje nas dosłownie.
Jeżeli zachodzi potrzeba zasięgnięcia opinii prosimy o kontakt.

1
2