Faksymile atlasu żeglarskiego ,,Le Neptune Francois" z 1693 roku. Oprawa w skórę bydlęca ręcznie barwioną, szarfowaną na odpowiednią grubość. Złocenia wykonane ręcznie. Komplet składa się z Atlasu głównego, teki skórzanej na pojedyncze karty oraz komentarza. Całość składowana w walizce ochronnej z wygrawerowanym tytułem dzieła.

niżej jako ciekawostka.

Oryginalny atlas żeglarski „Le Neptune Francois” jest jednym z największych arcydzieł kartografii, czyli sztuki sporządzania map. Początki tej dziedziny sięgają jeszcze czasów starożytnej Grecji; już wtedy starano się opisać kształt Ziemi, jej rozmiary, sporządzano też pierwsze mapy uwzględniające założenie, że świat jest kulisty.
"Le Neptune François”, wraz z dodatkami„ Cartes Marines à l’usage du Roy de la Grande Bretagne” i „Atlas Maritime”, należy do najdroższych atlasów morskich wydanych w XVII wieku w Amsterdamie. Karty są większe i bogaciej zdobione niż w jakiejkolwiek innej publikacji z tego okresu. Do wykonania map Mortier zatrudnił czołowych artystów swej epoki. Dekoracje drugiej części wykonał Romein de Hooghe - słynny niderlandzki artysta w służbie króla Wilhelma III Orańskiego. Powstałe dzieło, ze względu na jego piękne zdobienia, traktowano bardziej jako popis sztuki kartograficznej niż pomoc dla nawigatorów podczas pełnomorskich podróży Atlas „Neptune François” to niezwykle cenne dzieło sztuki, uznawane na całym świecie za popis kunsztu kartograficznego. Oryginalny egzemplarz, który stanowi wzór dla wydania faksymile, przechowywany jest w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Jest to pierwsza, najcenniejsza edycja pochodząca z 1693 roku.

W efekcie będą mogli Państwo podziwiać 322‒stronicowe arcydzieło będące przykładem faksymile na najwyższym światowym poziomie. Atlas po rozłożeniu osiągnie niespotykane dziś wymiary 63 x 95 cm, a dodatkowo wzbogacą go dwie rozkładane mapy o wymiarach 63 x 142,5 cm oraz zdobiona teka zawierająca jego wybrane karty.

atlas1
atlas2
atlas3
atlas4
atlas5
atlas6
atlas7
atlas8
atlas9
atlas10
atlas11
atlas12
atlas13
atlas14
atlas15
atlas16
atlas17
atlas18